top of page

Sıkça Sorulan Sorular

 • BTU Nedir?
  British Termal Unit kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan soğutma enerjisi birimi BTU, bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 1 derece Fahrenayt artırmak için gerekli olan enerji miktarıdır. [Örneğin 63° F’den (17.2222 °C) 64 °F’ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarı.] Bu tanım, sıcaklık değişimlerinin 1 atmosferlik basınç altında ölçümleri şartında geçerlidir. 1 BTU = 1055,06 Joule = 252 cal = 0,293 Wh Klima satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus olan BTU, klima kapasitesidir. Klimalarda BTU/saat olarak belirtilen birim cihazın bir saatte ortamdan soğutma esnasında dış ortama taşıdığı ısı miktarını gösterir. Bu değer arttıkça klimanın soğutma ve ısıtma performansı dolayısıyla değeri de artmaktadır. Bu nedenle ilgili değeri doğru hesaplamalı, cihazı kullanacağımız alanın metrekaresine en uygun BTU değerine sahip klimayı tercih etmeliyiz.
 • Klimaların BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?
  Klima BTU hesaplama her bölge için farklı olarak yapılır. Çünkü yaşanılan yerin iklimine göre belirlenen katsayılar söz konusudur. Mekan büyüklüğü belirlenen katsayılar ile hesapta kullanılır. İklimlendirilmek istenen ortamın aldığı güneş ışığı bazı hesaplamalarda önemli ölçüde olabilir ve bu hesaba mekanda yaşayacak her kişi sayısı için de (insan vücudunun ürettiği ısı söz konusu olduğundan) eklemeler yapılır. Klima kapasite hesabı uzman teknisyenler ve keşif ekipleri tarafından yapılarak her mekan için özel olarak değerlendirilir.
 • Klima Satın Alma Süreci Nasıl İşler ?
  Tarafımıza, iklimlendirmek istediğiniz mekana ait uygun gördüğünüz bir cihaz ile ilgili, tercih ettiğiniz iletişim adreslerimizden birine, istekte bulunmanızdan sonrasında, eğer gerekli olduğu düşünülür ise keşif yapılır. Keşif esnasında, sizlerin ve bizim ortak görüşlerimiz ile tercih edilen konum belirlenir, ardından belirlenen özelliklere uygun klima modeli ve belirlenen modele ait alternatif markaları fiyat teklifinde yer almak üzere tarafınıza sunulur. Tercihinizin ve siparişinizin ardından, satış esnasında belirlenen fiyata dahil olan sipariş sonrası hizmetler olarak; satın aldığınız cihaz, kurulumu yapılması için istenen mekana getirilir ve montajı yapılır. Montaj ardından klima kısa bir teste tabi tutularak çalışma performansı değerlendirilir. Değerlendirme sonrasında testi geçen cihaz artık istenen mekanda kullanıma hazır hale gelmiştir.
 • Klima Bakımı Gerekli Midir ? Ne Sıklıkla Yapılmalı ?
  Evinizde veya iş yerinizde iyi hava kalitesini korumak için klimanızı temiz tutmak dolayısıyla düzenli bakımını sağlamak hem insan sağlığı hem de makinenin ömrü açısından önemlidir. Klimaların içindeki filtreler tozu (ve bazen polen, bakteri gibi diğer kirleticileri) yakalayacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak düzenli olarak temizlenmezse tıkanabilir, nem toplayabilir ve hatta küflenebilir. Klimalarınızın düzenli olarak temizliğini sağlamak aynı zamanda daha iyi enerji verimliliği ve daha düşük işletme maliyetleri anlamına gelir. Toz filtreleri ve makinenin iç kısmı ne kadar tıkanırsa, havayı hareket ettirmek, soğutmak veya ısıtmak için o kadar çok çalışmak zorunda kalır. Konutlarda klima kullanımı, müşterilerimizden bildiğimiz üzere, genellikle soğutma amaçlı kullanıldığından dolayı yazdan yaza olmaktadır. Bu sebep ile sadece yazdan yaza kullanılan cihazların iyimser bir tahmin olarak en azından her yaz öncesi 1 sefer bakımının yapılmasını tavsiye ederiz. Eğer ki klimanın kullanıldığı alan kurumsal bir firmaya ait bir iç mekanda ise, bu gibi mekanlarda klima kullanımı sürekli veya sık olmaktadır. Daimi olarak çalışan cihazların bakımlarının en fazla 6 ayda bir bakımının yaptırılmasını tavsiye ederiz. Eğer ki klimaların kullanıldığı mekan; üretim alanı, depo, mutfak, yemekhane vb. içerisinde ise bu alanlarda; insan yoğunluğu, toz, yağ partikülleri, yüksek ısı vb. gibi etkenler söz konusu olduğundan en fazla 3 ayda bir klima bakımlarının yaptırılmasını önemle tavsiye ederiz. Bu hem çalışanların hem de cihazların sağlığı açısından çok önemlidir.
bottom of page